6. decembra 2021

Strava pre naše deti

Strava pre naše deti.

 

Večná dilema. Každý z nás chce svoje dieťa zdravo stravovať, dávať mu len to najlepšie, len tie najzdravšie potraviny. Ale čo je najzdravšie? Sú to jedlá bez cukru, resp. s minimálnym množstvom cukru? Či sú to výrobky bez múky, prípadne konzervačných látok?

 

Dočítame sa toho naozaj veľa, čo by mali deti jesť. Iné nájdete na internete, ďalšie odporúčania v knižnej literatúre a potom má z toho človek celkom zmiešané pocity. Podľa môjho názoru, riaďme sa srdcom a svojim rozumom. Zoberme si z každej novej, získanej informácie niečo a vytvorme si vlastný názor. Veď my sami najlepšie poznáme svoje dieťa, jeho potreby, či zdravotný stav, chute. Inšpirujme sa a vytvorme si vlastný názor, vlastnú predstavu o strave pre naše dieťa.

 

Preto aj tento článok berte ako ďalší názor a myšlienku, z ktorej si možno niečo vezmete a možno len prečítate a vypustíte z hlavy.

 

Dieťa si zvykne a bude mu chutiť taká strava, na ktorú ho od malička navediete. Keď bude piť sladké vody, sladký čaj od malička, tak je veľká pravdepodobnosť, že s čistou vodou na pitie bude možno v budúcnosti problém. To isté platí, pri cukrovinkách, ktoré máme, ale starí rodičia majú tendenciu dávať svojim deťom, vnúčatám. Potom sa nečudujme, že sú deti hyperaktívne, neposedné a „ako z divých vajec“. Keby sme si zosumarizovali, čo všetko sme dieťaťu v priebehu dňa dali na jedenie, možno by sme sa zhrozili, koľko cukru už v takom mladom veku denne prijme.

 

Začnime hľadať v potravinách výrobky s minimálnym množstvom cukru. Nájdu sa, len musíme hľadať. Bohužiaľ sme „masírovaní“ internetom, médiami a kupujeme to, čo častejšie vidíme, čo je výraznejšie spomedzi ostatných potravín a nie vždy sa zamyslíme, čo výrobok obsahuje.

 

Preto ideme hľadať aj my a pokúsime sa vám pripraviť náš „rozbor“ a rebríček niekoľkých druhov výrobkov. Viac už čoskoro na našej stránke a v novom článku, na www.zlozeniepotravin.sk.

 

Zdravá strava pre naše deti – zdravie pre naše deti.